Brytyjski Simental - uwagi o rasie 2008

Fiona Sloan

Sprowadzone do Wielkiej Brytanii z serca Alp na początku lat 70. XX wieku bydło simentalskie liczy się na wszystkich pięciu kontynentach i jest obecnie najliczniejszą rasą w Europie. Dzięki dobrej wydajności mlecznej i szybkim przyrostom opasanego bydła, simentale nadają się do wielu różnych systemów produkcji na całym świecie.

Od chwili sprowadzenia bydła simentalskiego brytyjscy hodowcy skupiają się na poprawie cech mięsnych rasy bez uszczerbku dla mleczności i plenności, z których rasa jest znana.

Dzięki możliwości uzyskiwania wysokich dziennych przyrostów masy ciała i dobrego wykorzystania paszy z traw lub pasz treściwych, krzyżówki simentalskie (wolce i jałówki) zapewniają zysk w różnych systemach opasu. Szczególnie jałówki są w stanie osiągać końcowe masy ciała pożądane przez przemysł mięsny, bez odkładania nadmiernych ilości tłuszczu w tuszy. Zdolność rasy do szybkiego dojrzewania nabrała znaczenia wraz z wprowadzeniem w Wielkiej Brytanii systemu Jednolitej Płatności Rolnej i odejściem od subsydiów. Ponowne pojawienie się wymagającego rynku eksportowego i występujący na całym świecie wzrost kosztów paszy treściwej wymogły potrzebę jak najwcześniejszego kończenia tuczu bydła. Wspomniana zdolność szybkiego wzrostu od wczesnego wieku jest również decydującym czynnikiem dla producentów wykorzystujących bydło simentalskie w intensywnych systemach produkcji buhajów opasowych.

Rasa simentalska dostarcza brytyjskim hodowcom końcowy komponent ojcowski, osiągający naturalny wzrost i mięsność dzięki skutecznemu wykorzystaniu paszy.

Dzięki łagodności, plenności i mleczności krowy mamki rasy simentalskiej lub krzyżówki tej rasy stanowią idealną opcję dla współczesnego hodowcy, który w dzisiejszych warunkach przemysłowych dysponuje mniejszą ilością czasu i siły roboczej. Łatwe w hodowli krowy o dużej troskliwości macierzyńskiej, dobrej płodności i łatwości ponownego zachodzenia w ciążę są wybierane przez brytyjski przemysł hodowli mięsa, szczególnie do krzyżowania z rasami rodzimymi.

Towarzystwo Simentalskie jest członkiem systemu ABRI Breedplan, wykorzystywanego przez sześć innych towarzystw ras w Wielkiej Brytanii i uznawanego na całym świecie jako dodatkowe narzędzie do szacowania wartości hodowlanej podczas zakupu bydła.

Bydło simentalskie jest jedną z najchętniej kupowanych ras przez brytyjskich hodowców dzięki wytrzymałości we wszystkich systemach produkcji i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się wymogów współczesnych systemów hodowlanych.