Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego wstąpił do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie, której struktury utworzone zostały w 1995 roku.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie jest jedynym pełnoprawnym reprezentantem środowiska hodowców bydła i producentów mleka w Polsce. Jest organizacją zrzeszającą członków należących do 18 regionalnych związków hodowców i do dwóch związków rasowych, tj. hodowców bydła simentalskiego i polskiego czerwonego.

Z dniem 1 lipca 2004 roku decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr 88/2004 z dnia 26.02.2004 zadania związane z prowadzeniem ksiąg bydła hodowlanego rasy simentalskiej oraz krajowego programu hodowlanego, tak jak i innych ras, zostały przekazane do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, której pełnoprawnym członkiem jest Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego. Od 1 lipca 2006 roku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie przejęła realizowanie zadań z zakresu oceny wartości użytkowej bydła (art. 7, ust. 1)

Wszystkie informacje dotyczące Ferderacji można znaleźć na ich stronie internetowej www.pfhb.pl

Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy

Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, mający swą siedzibę w Krakowie-Balicach, to jeden z największych polskich instytutów naukowobadawczych o zasięgu ogólnokrajowym, podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powstał w 1950 r. z inicjatywy wybitnego zootechnika i genetyka prof. T. Marchlewskiego – rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie prac badawczych w zakresie nauk zootechnicznych, których tematyka współgra z aktualnymi i perspektywicznymi potrzebami produkcji taniej i bezpiecznej żywności w warunkach przyjaznych dla zwierząt i środowiska, a także dotyczy wykorzystania zwierząt gospodarskich dla celów biomedycznych.

Program badawczy IZ-PIB obejmuje 6 kierunków, które uznano za strategiczne dla Instytutu i zmieniających się potrzeb produkcji zwierzęcej. W ich ramach realizowane są wyodrębnione zagadnienia badawcze:

  • Genetyka i Hodowla Zwierząt Gospodarskich,
  • Ochrona Zasobów Genetycznych Zwierząt,
  • Żywienie Zwierząt i Paszoznawstwo,
  • Genetykę Molekularną Zwierząt,
  • Biotechnologia Rozrodu Zwierząt,
  • Technologia, Ekologia i Ekonomika Produkcji Zwierzęcej.

Osiągnięcia Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego:

  • udoskonalone knury linii 990 i 890, jak również wysokowartościowe loszki ras wbp i pbz charakteryzujące się odpornością na stres,
  • wysokoprodukcyjne populacje Gęsi Białych Kołudzkich,
  • transgeniczny knurek, zmodyfikowany genetycznie w celu wykorzystania narządów zmodyfikowanych świń do przeszczepów u ludzi,
  • sklonowane zwierzęta poprzez zastosowanie własnej oryginalnej metody klonowania (królik, koźlę),
  • metoda seksowania nasienia buhajów umożliwiająca planowanie płci,
  • molekularna metoda identyfikacji białka zwierzęcego w paszach,
  • w rasie królików białych nowozelandzkich – linia mateczna i linia ojcowska, charakteryzujące się bardzo dobrymi wskaźnikami rozpłodowymi, wzrostowymi i dobrym umięśnieniem tuszy,
  • nagrody zespołowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za prace wdrożeniowe:
      • Identyfikacja komponentów zwierzęcych w mieszankach paszowych – profilaktyka encefalopatii gąbczastej,
      • Ekologiczna i energooszczędna technologia produkcji kurcząt brojlerów,
      • Opracowanie i wdrożenie oceny wartości hodowlanej owiec metodą BLUP ? model zwierzęcia dla stad ojcowskich,
      • Opracowanie i wdrożenie zmodyfikowanej oceny wartości hodowlanej świń,
      • Uzyskanie dwóch prosiąt homozygot z wbudowanym genem modyfikacji bariery immunologicznej człowiek-świnia (we współpracy z Instytutem Genetyki Człowieka PAN i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu),
      • Utworzenie rezerwy materiału genetycznego ras rodzimych podlegających ochronie gatunkowej.

W Instytucie Zootechniki od samego początku kładziono nacisk na działalność na rzecz praktyki rolniczej. W zakładach doświadczalnych, działających na terenie całego kraju, naukowcy sprawdzają słuszność swoich teorii naukowych i wdrażają je w życie. Prace te, częstokroć zlecane przez Ministerstwo Rolnictwa, dotyczą: określenia wartości hodowlanej zwierząt na podstawie wyników kontroli ich użytkowości; pozyskiwania i standaryzacji reagentów do badań grup krwi w celu określenia pochodzenia zwierząt; hodowli zachowawczej; tworzenia rezerwy genetycznej polskiego bydła czerwonego poprzez zamrażanie zarodków i nasienia; prowadzenia krajowego centrum informacyjnego o paszach.

Przekazywanie osiągnięć Instytutu Zootechniki do praktyki odbywa się głównie poprzez współpracę z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, polegającą na: przekazywaniu ofert zadań wdrożeniowych i upowszechnieniowych; instrukcji wdrożeniowych; organizowaniu różnych form dokształcania zawodowego; opracowywaniu nowoczesnych programów komputerowych z zakresu hodowli i Żywienia zwierząt gospodarskich; przygotowywaniu pomocy audiowizualnych przydatnych w działalności doradczo-szkoleniowej, popularyzacji wyników badań w czasopismach popularnonaukowych; organizowaniu lub uczestniczeniu w wystawach związanych z produkcją zwierzęcą. (www.izoo.krakow.pl)

Dzięki osiągnięciom naukowców z Instytutu Zootechniki, będącym efektem podejmowanych od 58 lat prac naukowo-badawczych, upowszechnieniowych i wdrożeniowych, Instytut Zootechniki zyskał w listopadzie 2006 roku status Państwowego Instytutu Badawczego. To wyróżnienie stawia go w czołówce placówek naukowych w naszym kraju.

Szczegóły działalność IZ-PIB w Krakowie na stronie internetowej www.izoo.krakow.pl

Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem

Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem jako pierwsza stacja unasienniania w Polsce otrzymała licencję Komisji Europejskiej EU 18161901.

Zasięgiem działania obejmuje cztery województwa: małopolskie, opolskie, podkarpackie i śląskie. Charakteryzują się one bogactwem krajobrazowym i kulturowym oraz zróżnicowanymi warunkami rolniczymi i hodowlanymi. W swojej ofercie MCB posiada szeroką paletę nasienia buhajów ras mlecznych i mięsnych. Małopolskie Centrum Biotechniki wykonuje rocznie około 250 000 zabiegów inseminacji krów i jałowic, około 90 000 unasiennień trzody chlewnej oraz sprzedaje około 9000 unasiennionych matek pszczelich. Ponadto na niewielką skalę prowadzi unasiennianie kóz i królików.